Add Listing
Sign In
PLNPLN

Our Last News

Praesent nec leo venenatis elit semper aliquet id ac enim.

Domki nad jeziorem Kisajno
Hotel Mazury, Hotele w Giżycku
Jezioro Kisajno

Jezioro Kisajno

Kisajno to stara nazwa pruska, które przetrwała do naszych czasów nie zmieniona.

Jezioro stanowi południowy basen kompleksu jeziora Mamry. Długie jest na 8,5 km i na 3 km szerokie, w najgłębszym miejscu ma ok. 25 metrów. Woda w jeziorze zakwalifikowana jest do II klasy czystości. Jezioro jest typu leszczowego, występujące w nim ryby to: leszcz, płoć, szczupak, okoń. Kisajno jest najintensywniej użytkowanym jeziorem pod względem turystyczno-rekreacyjnym w północnej części Wielkich Jezior.

Na południu poprzez kanał Piękna Góra Kisajno Łączy się z jeziorem Tajty. Na południowym wschodzie, w niewielkiej zatoce Tracz znajduje się wejście do Kanału Łuczyńskiego, który prowadzi bezpośrednio na jezioro Niegocin.

Południowa części jeziora stanowi archipelag różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze niż w rzeczywistości. Płynąc z jeziora Tracz torem wodnym mijamy w kolejności: Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów Wronie Kępy, Światowy Ostrów, w głębi Górny Ostrów i Czaplę, dalej Wielką Kiermuzę i Dębową Górkę. Wszystkie wyspy są objęte ochroną rezerwatową, ponieważ na wyspach żerują liczne gatunki ptaków wodnych.

Część jeziora leżąca pomiędzy wyspami, a zachodnim brzegiem nosi nazwę Łabędziego Szlaku. Znalezienie go wcale nie jest Łatwe. Wąski przesmyk prowadzi pomiędzy rozgałęzioną wyspą Duży Ostrów a półwyspem Ostrów Mały. Przesmyk znajduje się w odległości ok. kilometra na północny zachód od główek kanału Piękna Góra

Północna część jeziora od wysokości półwyspu Sarni i Olchowy Róg ma zupełnie inny charakter. Woda rozlewa się tu szeroko. Brzeg wschodni tworzy potężny półwysep Fulda, wchodzący klinem pomiędzy jezioro Kisajno a jezioro Dobskie.

Brzeg zachodni to w większości teren bezleśny. Na północy od Olchowego Rogu tworzy półokrągłą zatokę, w głębi której widać domy i fabryczny komin wsi Perkunowo. Zatoka jest jednak bardzo płytka, co utrudnia dostęp do wsi. Granica z jeziorem Dargin przebiega na wysokości Królewskiego i Wysokiego Rogu, ale jest trudna do uchwycenia, bo na północnym krańcu Kisajno ma 2,5 km szerokości.

Reset Your Password