Add Listing
Sign In
PLNPLN

Our Last News

Praesent nec leo venenatis elit semper aliquet id ac enim.

Apartamenty w Giżycku

Jezioro Niegocin

Jezioro Niegocin jest jeziorem wytopiskowym z grupy morenowych, trzecim pod względem rozmiarów jeziorem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Dno jeziora jest zróżnicowane z dużą liczbą zagłębień i rozległych płycizn śródjeziornych, natomiast brzegi jeziora są przeważnie niskie.

Jego powierzchnia całkowita wynosi 26,4 km2, szerokość 4,8 km natomiast głebokie jest n 39,7 m
Linia brzegowa ma długość ok. 35 km.
Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno (część jeziora Mamry) przez kanały Niegociński i Łuczański
Na północnym brzegu jeziora leży miasto Giżycko, a na zachodnim wieś Wilkasy.

We wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa wana wyspą miłości.
Jeszcze w XVI w. Niegocin i Jezioro Boczne, były oddzielnymi jeziorami, a między Rydzewem a Bogaczewem istniało lądowe przejście.
Świadczy o tym fakt, że do początków XVII w. plebania rydzewskiego kościoła znajdowała się w Bogaczewie. Dopiero na skutek przyboru wód jeziornych przeniesiono ją w pobliże kościoła.

Ten fakt oznacza, że w XVI wieku skutkiem niewłaściwych regulacji cieków wodnych bądź braku prac melioracyjnych, poziom mazurskich jezior wzrósł o 4 m .
O tym fakcie nie mówi się zbyt wiele albowiem nieznane są prawdziwe przyczyny tak dużego przyboru wody w akwenach wodnych na Mazurach.
Nad brzegiem jeziora Niegocin leżą dzisiaj takie miejscowości jak Gizycko, Bystry ( dzielnica Giżycka ) oraz Rydzewo które są prężnie rozwijającymi się ośrodkami turystycznymi. To właśnie pomiędzy Giżyckiem a Mikołajkami trwa każdego roku rywalizacja o miano letniej stolicy Mazur

Tags

Reset Your Password