Add Listing
Sign In
PLNPLN

Our Last News

Praesent nec leo venenatis elit semper aliquet id ac enim.

Tarcza 6.0 już obowiązuje

TARCZA 6.0 już obowiązuje

TARCZA 6.0 już obowiązuje. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. pomocy branżowej dla firm czyli tzw. tarczę antykryzysową 6.0

Tarcza branżowa przewiduje wsparcie m.in. w formie:

– zwolnienia ze składek za listopad 2020 r.,
– dodatkowego świadczenia postojowego (2080 zł lub 1300 zł),
– dofinansowania do pensji pracowników i ubezpieczonych zleceniobiorców – do 2000 zł na osobę przez trzy miesiące,
– dotacji do 5000 zł, o którą mogą się starać mikro- i mali przedsiębiorcy, jeśli nie mieli zawieszonej działalności na 30 września br.

Nowy rodzaj dofinansowania wynagrodzeń pracowników nie wyklucza przy tym automatycznie podmiotów, które już otrzymały lub otrzymują wsparcie na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nowa pomoc nie może jednak objąć tych samych pracowników za te same okresy.
Aby uzyskać pomoc, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego przychody spadły o 40 proc. W zależności od formy wsparcia spadek ten będzie liczony przez porównanie innych okresów.
Przedsiębiorca z właściwym kodem PKD poza spadkiem przychodów musi też spełnić inne warunki. Może to być terminowe złożenie wniosku lub innych dokumentów albo brak zaległości w ZUS czy fiskusie na koniec III kw. 2019 r.
Tarcza branżowa zwiększa ponadto listę beneficjentów z tarczy tzw. turystycznej 5.0, uprawnionych do zwolnienia ze składek za okres lipiec–wrzesień br. oraz dodatkowego świadczenia postojowego. Tu jednak trzeba wylegitymować się spadkiem przychodów aż o 75 proc.
Eksperci podkreślają, że bazowanie na kodach PKD może zniweczyć ideę pomocy najbardziej pokrzywdzonym. Są bowiem firmy zarejestrowane pod PKD, które dziś już niewiele znaczą w ich działalności, a są też takie, które w PKD nie mają żadnego z listy, natomiast pomoc powinny dostać.

Tu przedsiębiorcy mogli wpaść we własne sidła, bo kod PKD będzie sprawdzany na 30 września br.  a ten nie zawsze jest zgodny z przedmiotem prowadzonej działalności.
Należy śledzić komunikaty na stronie http://praca.gov.pl od kiedy rozpocznie się nabór wniosków w PUP w Twoim mieście. W tym celu adres strony Powiatowego Urzędu Pracy będzie wyglądał następująco

np. http://gizycko.praca.gov.pl ( w miejsce Giżycka wpisujecie Państwo nazwę miejscowości właściwego Powiatowego Urzędu Pracy dla miejsca Państwa zamieszkania lub miejsca prowadzonej działalności)

POBIERZ WYKAZ PKD na które przysługuje pomoc w ramach TARCZY 6.0

Tags

Reset Your Password