Add Listing
Sign In
PLNPLN

Our Last News

Praesent nec leo venenatis elit semper aliquet id ac enim.

Pensjonat Teresa
Pensjonat Teresa
Pensjonat Teresa
Pensjonat Teresa
Pensjonat Teresa
Pensjonat Teresa
Pensjonat Teresa

Jezioro Buwełno

Jezioro Buwełno – położone w odległości 10 km na północny – zachód od Orzysza. Jezioro typu rynnowego, ciągnące się z południa na północ, położone na wysokości 117 m n.p.m.
Powierzchnia jego wynosi 360 ha. Maksymalna głębokość jeziora 44 m, szerokość do 700 m, długość 8,8 km.
Położone jest wśród łąk i pól o stromych brzegach i urozmaiconej linii brzegowej. Na północy wąski strumyk łączy je z jeziorem Wojnowo, które z kolei połączone jest z jeziorem Niegocin. Południowa część jeziora łączy się kanałem z jez. Ublik Wielki.

Na południowym brzegu jeziora leży wieś Cierzpięty, na zachodnim – wieś Marcinowa Wola. W odległości l km na zachód od jeziora znajduje się Bagno Nietlice. Z Buwełna prowadzą szlaki wodne na jeziora Niegocin i Ublik Wielki. W jeziorze przeważa leszcz, żeruje też okoń, szczupak, sandacz, węgorz, sieja, płoć, kleń.
Na przełomie lat 1914/1915 okolice wsi stały się areną ciężkich walk niemiecko-rosyjskich o ufortyfikowany pas Wielkich Jezior Mazurskich, w wyniku czego miejscowość została poważnie zniszczona.
Śladem walk są dwa cmentarze, na których spoczywają żołnierze niemieccy i rosyjscy. Cmentarz wojenny w Marcinowej Woli, który znajduje się w centrum wsi, jest wpisany do rejestru zabytków. Miejscowość Marcinowa Wola do 1929 roku nosiła nazwę niem. Marczinawolla, następnie w ramach akcji germanizacyjnej zmian nazewnictwa mazurskich wsi – Martinshagen.

Tags

Reset Your Password